Kapadokya Uluslararası Balon Festivali'ne Katıldık!

kapadokya balon festivali

Bu yıl ilki gerçekleştirilen Kapadokya Uluslararası Balon Festivali için Ürgüp’teydik.
3-7 Temmuz 2019 tarihleri arasında düzenlenen etkinlik kapsamında; konserler, sabah erken saatlerde balon uçuşları, akşam gerçekleştirilen balon gösterileri görülmeye değerdi.

1. Uluslararası Kapadokya Sıcak Balon Festivali izlenimlerimizden önce gelin birlikte Ürgüp’te şöyle bir turlayalım.
Ürgüp
Kayseri’den, Nevşehir’in üzümleri ve peribacalarıyla ünlü şirin ilçesi Ürgüp’e doğru yola çıkıyoruz. Kayseri ile Kapadokya arası ortalama 1 saat kadar sürüyor. Pers dilinde 'Güzel Atlar Ülkesi' anlamına gelen Kapadokya için Kayseri'den yola çıkmanız durumunda, Erciyes dağı peşiniz sıra sizi takip ediyor.

Ürgüp bölgesinde ilk durağımız Temenni Tepesi oluyor. Tepede yer alan kafeteryada içeceklerinizi yudumlayıp, bu esintili mekândan aşağısını izleme keyfini yaşamanızı tavsiye ediyoruz. Temenni tepesinde Aslan Gazi türbesi yer alıyor, ayrıca buradaki Büyükakten Yeraltı Evi’ni mutlaka görmelisiniz. Büyükakten Yeraltı Evi, Ürgüp merkezde Temenni tepesinin hemen yanı başında bulunuyor. Yeraltı evine girdiğinizde sizi, yöresel eşyalarla düzenlenmiş harika bir oda karşılıyor. Kaya oyması koridorlardan geçerek merdivenlere ulaşıyor ve kat kat aşağılara iniyorsunuz. Her katta tarihe şahitlik ettiğiniz Büyükakten Yeraltı Evi’ni görmenizi tavsiye ederiz.


temenni tepesi ürgüp
Temenni Tepesi / Ürgüp


Büyükakten Yeraltı Evi
Büyükakten Yeraltı Evi


yeraltı evi ürgüp
Büyükakten Yeraltı Evi


yeraltı evi büyükakten

Ürgüp şehir merkezinde yer alan Temenni tepesinden yürüyerek aşağı doğru ilerliyoruz, şehir merkezinde çok sayıda kafe bulunuyor.

Ürgüp Türk Kahvesi

Burada küçük bir kahve molası veriyoruz. Kahvelerimizi yudumladıktan sonra gezimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.

ürgüp sokakları

Ürgüp’te yemek için yöreye özgü testi kebabını daha önce tatmadıysanız mutlaka tatmalısınız. Yemeğimizi de yedikten sonra artık festival alanına doğru ilerliyoruz.

sıcak hava balonu kapadokya

Balon Festivali için 6 Temmuz’da gittiğimiz Ürgüp’te festival alanı şehir merkezinde yürüme mesafesinde bir bölgede konumlandırılmış olması da ulaşım kolaylığı için gayet güzel olmuş. Festival alanında akşam havanın kararması ile birlikte çeşitli figürlerde ilginç tasarımlı balonlar yavaş yavaş kendini göstermeye başlıyor. Sahne ışıklarının söndürülmesi ile alanın etrafındaki sıcak hava balonları görsel bir şölene dönüşüyor.

kapadokya balon

Muhteşem balon gösterisi biterken Hande Ünsal sahnede yerini alıyor ve harika bir konser ile güzel bir geceyi burada noktalıyoruz.

ters balon
İlki düzenlenen Kapadokya Balon Festivali’nin ileriki yıllarda da düzenlenmesi ve tekrar katılmak ümidiyle sizlere şimdilik bu yazıda veda ediyoruz.

Yeni gezilerde buluşmak ümidiyle…

Yorumlar